Komunikat nr 2/07/2020 Kuratora dla Obligatariuszy Kancelaria Medius S.A. – Najczęściej zadawane pytania z odpowiedziami (FAQ)
1. Kiedy doszło do otwarcia postępowania układowego Kancelarii Medius S.A.?
2. Który Sędzia pełni funkcję Sędziego-komisarza w niniejszym postępowaniu? Pod jaką sygnaturą akt jest prowadzone postępowanie układowe?
3. Kto pełni funkcję Nadzorcy sądowego?
4. Jak wygląda ramowy przebieg postępowania układowego?
W pierwszej kolejności, Nadzorca Sądowy sporządza i przedkłada Sędziemu – Komisarzowi:
- plan restrukturyzacyjny uwzględniający propozycje restrukturyzacji przedstawione przez Dłużnika;
- spis wierzytelności.
Następnie, Sędzia – Komisarz po złożeniu planu restrukturyzacyjnego oraz zatwierdzeniu spisu wierzytelności wyznacza termin Zgromadzenia Wierzycieli w celu głosowania nad układem.
O terminie Zgromadzenia Wierzycieli zwołanego w celu przyjęcia układu Nadzorca Sądowy zawiadamia Kuratora oraz wierzycieli umieszczonych w spisie wierzytelności, jednocześnie doręczając im propozycje układowe, informację o podziale wierzycieli umieszczonych w spisie wierzytelności ze względu na kategorie interesów (o ile propozycje układowe przewidują podział), informację o sposobie głosowania na Zgromadzeniu Wierzycieli. Obligatariusze, którzy nie zostaną dopuszczeni do udziału w postępowaniu (patrz pkt 9), nie otrzymają osobnego zawiadomienia o wyznaczonym terminie Zgromadzenia Wierzycieli – zawiadomienie zostanie doręczone wyłącznie Kuratorowi. Kurator po otrzymaniu zawiadomienia o wyznaczeniu terminu Zgromadzenia Wierzycieli w celu głosowania nad układem, poinformuje o tym poprzez opublikowanie stosownego komunikatu na stronie https://alerion.pl/kurator/.
W razie przyjęcia układu na Zgromadzeniu Wierzycieli, podlega on rozpoznaniu przez Sąd restrukturyzacyjny, który wydaje postanowienie w przedmiocie zatwierdzenia bądź odmowy zatwierdzenia układu. Postępowanie restrukturyzacyjne zostaje zakończone z dniem uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu układu albo o odmowie zatwierdzenia układu.
W przypadku prawomocnego zatwierdzenia układu, Dłużnik przystąpi do wykonywania układu zgodnie z jego treścią. Terminy i warunki spłaty będą określone treścią przyjętego i zatwierdzonego układu.
5. Czy w ramach postępowania restrukturyzacyjnego Emitenta powinienem/ powinnam dokonać zgłoszenia wierzytelności z obligacji?
6. W jaki sposób mogę sprawdzić czy zostałem ujęty w spisie wierzytelności zgodnie z wysokością przysługującej mi wierzytelności?
7. Kiedy zostanie sporządzony spis wierzytelności i spis wierzytelności spornych?
8. W jaki sposób Kurator reprezentuje prawa obligatariuszy?
Podstawowym zadaniem Kuratora jest zapewnienie, by kwota wierzytelności przysługujących obligatariuszom zamieszczona w spisie wierzytelności była jak najkorzystniejsza oraz by ujęta w spisie wartość zabezpieczeń dla obligacji zabezpieczonych była możliwie zbliżona do ich rzeczywistej wartości, jak również oddanie głosu w imieniu reprezentowanych obligatariuszy na Zgromadzeniu Wierzycieli w głosowaniu nad przyjęciem układu.
Kurator może również w razie potrzeby przeglądać księgi i dokumenty Dłużnika. Kurator może również wykonywać w toku postępowania inne czynności, do których uprawnienie przysługuje wierzycielom.
9. Czy jako obligatariusz mogę działać samodzielnie w postępowaniu restrukturyzacyjnym (wyłączyć się spod kurateli)?
Tak, obligatariusze mogą działać w postępowaniu restrukturyzacyjnym również osobiście lub przez pełnomocnika, jeżeli zostali dopuszczeni do udziału w postępowaniu przez Sędziego-Komisarza. Sędzia-komisarz dopuszcza obligatariuszy do udziału w postępowaniu po wykazaniu, że przysługują im prawa z obligacji. W tym celu należy złożyć wniosek do Sędziego – komisarza oraz dołączyć potwierdzenie przysługujących praw np. poprzez dołączenie świadectwa depozytowego/zaświadczenia. Obligatariusz dopuszczony do udziału w postępowaniu działa w nim samodzielnie (lub przez pełnomocnika) – w szczególności samodzielnie głosuje nad układem, może samodzielnie składać środki zaskarżenia itp. W imieniu wszystkich obligatariuszy, którzy nie zostaną dopuszczeni do samodzielnego udziału w postępowaniu, powyższe czynności wykonuje Kurator dla obligatariuszy.
10. W jaki sposób mogę złożyć wniosek o dopuszczenie do samodzielnego udziału w postępowaniu (wyłączenie spod kurateli)?
Stosowny wniosek należy skierować do Sędziego – Komisarza – składając osobiście na biurze podawczym Sądu Rejonowego dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie (ul. Przy Rondzie 7, 31-547 Kraków) lub listownie na adres:
SSR Bartosz Suchmiel
Sędzia – Komisarz
Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie VIII Wydział Gospodarczy dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych
ul. Przy Rondzie 7, 31-547 Kraków
Stosownie do art. 363 ust. 1 zd. 3 ustawy Prawo restrukturyzacyjne, Sędzia – Komisarz dopuszcza obligatariuszy do udziału w postępowaniu po wykazaniu, że przysługują im prawa z obligacji. Prawa z obligacji można wykazać przykładowo załączając do wniosku oryginał świadectwa lub zaświadczenia depozytowego.
11. Posiadane przeze mnie obligacje zostały zabezpieczone rzeczowo (przykładowo – poprzez ustanowienie zastawu rejestrowego). Czy mogę zwrócić się do Kuratora o podjęcie działań zmierzających do egzekucji z przedmiotu zabezpieczenia?
12. Czy w ramach postępowania restrukturyzacyjnego zostały przedłożone propozycje układowe? W jakich terminach i w jakiej wysokości może zostać spłacona przysługująca mi wierzytelność?
Dłużnik składając wniosek o otwarcie postępowania układowego przedłożył następujące propozycje układowe: Propozycje układowe Medius
Nie jest wykluczone, że w toku postępowania Dłużnik zmodyfikuje przedłożone propozycje układowe.
Możliwe jest również złożenie konkurencyjnych propozycji układowych przez Nadzorcę Sądowego, Radę Wierzycieli lub wierzyciela lub wierzycieli dysponujących łącznie co najmniej 30 % sumy wierzytelności. W takim wypadku wszystkie złożone propozycje układowe są poddawane pod głosowanie na Zgromadzeniu Wierzycieli, a za przyjęte uznaje się te propozycje układowe, które uzyskały największe poparcie wierzycieli liczone w odniesieniu do sumy wierzytelności.
W razie zmiany lub złożenia nowych propozycji układowych, Kurator poinformuje o tym obligatariuszy poprzez publikację stosownego komunikatu.
Najnowsze komentarze